Położenie Jeleniej Strugi daje możliwość korzystania z terapeutycznej mocy lasów. W związku z tym, że staliśmy się społeczeństwem „żyjącym wewnątrz” (wewnątrz budynków biur, mieszkań, sklepów, czy też po prostu wewnątrz miast), jesteśmy narażeni na większy poziom stresu, szkodliwy hałas, a także poczucie zamknięcia. Kąpiele leśne to termin przyjęty w języku polskim i szwedzkim. W dużych miastach stały się coraz popularniejszą metodą walki ze stresem, depresją , przemęczeniem czy przepracowaniem występującym głównie u mieszkańców dużych miast. W Szwecji lub Japonii oficjalnie dostaje się zalecenie kąpieli leśnych na receptę.
Czym jest Kąpiel Leśna?
Najlepszym remedium na odpoczynek i regenerację jest wyjechanie z miasta i intensywne obcowanie z przyrodą. Jednak, aby efekt wypoczynku i rozluźnienia był faktycznie odczuwalny, należy zupełnie odciąć się od swoich problemów, pracy i pozwolić sobie na nieograniczony kontakt z naturą. Spokojnie!- nie musimy od razu budować szałasu w leśnej głuszy i odcinać się od cywilizacji raz na zawsze. Wystarczy regularnie spacerować po lesie, starając się poświęcać temu pełną uwagę - pozwolić sobie na doświadczenie "kąpieli leśnej". Jednak co to dokładne oznacza? Kąpiel mają pod względem fizjologicznym i psychologicznym wywierać pozytywne skutki - m.in. obniżają ciśnienie i poziom cukru we krwi, pobudzają układ odpornościowy, rozwiązują problemy z bezsennością, pomagają chorym na depresję, redukują stres, dodają energii i podnoszą próg bólu. Świeże powietrze i naturalne olejki eteryczne o działaniu antybakteryjnym, które są uwalniane przez rośliny, pozytywnie działają na ciało obniżają poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu.
Jak to zrobić?
1. Nie ustalaj mety i celu
Tu nie chodzi o wysiłek, o liczbę zrobionych kroków czy spalonych kalorii. Kąpiel leśna to po prostu przebywanie wśród drzew - zwykły spacer, podczas którego wcale się nie spieszymy, bo nie musimy nigdzie konkretnie dojść. Co ciekawe, aby móc tak spokojnie spacerowaćbez celu, nie jest potrzebny las - dla codziennego relaksu wystarczy drzewiasty park lub po prostu zielony skwer. Ważne, aby móc w tym miejscu doświadczyć przestrzeni.
2. Nie bierz ze sobą telefonu ani aparat fotograficznego
Piękne otoczenie i ładna pogoda kuszą, aby zabrać ze sobą smartfona i uwiecznić mile spędzone chwile chociaż na kilku zdjęciach. W przypadku kąpieli leśnych nie jest to zalecane - fotografowanie rozprasza naszą uwagę, która powinna być skoncentrowania na doświadczaniu przyrody.
3. Uruchom wszystkie zmysły
Jak przeczytamy w książce, "kluczem do uwolnienia potęgi lasu są zmysły". Aby móc chłonąć atmosferę tego miejsca powinniśmy wniknąć w nie kompletnie - za pomocą słuchu, węchu, wzroku, dotyku i smaku. Jak? Wystarczy, że wsłuchasz się w śpiew ptaków, będziesz podziwiać zieleń liści, wdychać świeży zapach lasu i dotkniesz obrośniętej mchem kory drzew.
4. Znajdź miejsce, w którym dobrze się czujesz
Nie w każdym lesie czy parku jesteśmy w stanie odnaleźć spokój i ukojenie. Należy wybrać takie miejsce, które dobrze nam się kojarzy (np. z dzieciństwem, szczęśliwymi chwilami) i które po prostu lubimy. Z taką przestrzenią możemy poczuć silniejszą więź.
5. Jeśli nie umiesz zwolnić tempa życia - znajdź aktywność dla siebie
Nie każdy odnajdzie się w roli niedzielnego spacerowicza - zwłaszcza, jeśli do tej pory był zabieganym pracoholikiem, który nie umie nic bez konkretnego celu. Jeśli zbyt trudny do realizacji okazuje się wypoczynek rytmie slow, możemy go zastąpić relaksującą aktywnością na łonie natury. Może to być joga na trawie, kosztowanie lokalnych przysmaków (np. w restauracji zlokalizowanej w pobliżu lasu), czy kąpiel w gorących źródłach... najlepiej w Japonii. Samo odnalezienie swojego sposobu na odpoczynek przynosi spokój, a regularne praktykowanie redukuje stres.
Tak więc zapraszamy do korzystania z darów natury które daje nam piękny las otaczający Jelenią Strugę ! Ruszaj w drogę !