16 Nov 2024
17 Nov 2024
  1. Jelenia Struga
  2. Atrakcje

Zobacz najciekawsze atrakcje w okolicy

 

 

 

Kowary

 

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska

Dolny Śląsk w pigułce - miniatury najciekawszych i najcenniejszych zabytków odwzorowane w skali 1:25. Modele pałaców, klasztorów, kościołów i starówek miast dolnośląskich zostały wyeksponowane w naturalnym otoczeniu, wśród kwiatów i zieleni.


 

Podziemne Trasy Turystyczne "Kopalnia Liczyrzepa"

Tajemnicza i magiczna ścieżka licząca 1200 m chodników, komór i grot we wnętrzu góry Sulica. Podziemna ekspozycja narzędzi związanych z poszukiwaniami cennych kruszców oraz wydobywaniem rudy żelaza i uranu.


 

Muzeum Sentymentów

Muzeum Sentymentów jest nietypowe, jak i sama jego nazwa. Gromadzi nie tylko przedmioty z minionej epoki, ale też wspomnienia i sentymenty. W tym muzeum możesz cofnąć się w czasie i przypomnieć sobie przedmioty, które widziałeś w kuchni swojej babci, salonie rodziców czy nawet w swoim pokoju… Lokalizacja Muzeum Sentymentów też jest nietypowa – dawna Fabryka Dywanów niegdyś znana w całej Polsce, jak i poza granicami naszego kraju.


 

Góra Brzeźnik - Punkt Widokowy

Góra Brzeźnik to malownicze wzgórze w kowarach, znane ze swojego Punktu Widokowego. Jest to idealne miejsce dla miłośników przyrody i fotografii, oferujące zapierające dech w piersiach widoki na okoliczne lasy, łąki i pasma górskie. Punkt widokowy jest łatwo dostępny i stanowi popularny cel spacerów oraz wycieczek pieszych, zapewniając doskonałe warunki do relaksu na łonie natury.


 

Bukowiec

 

Park i Dwór w Bukowcu

Największą atrakcją Bukowca jest niewątpliwie park krajobrazowy, założony na przełomie XVIII i XIX w. przez hrabiego von Redena. Powstał on jako pierwsze założenie romantyczne na Śląsku i do dziś jest uznawany za dzieło wyjątkowe.


 

Ścięgny

 

Western City

Dziki Zachód pod Śnieżką -przenieś się do świata szeryfów, rewolwerowców i poszukiwaczy złota. Można tutaj strzelać z łuku Indiańskiego, rzucać nożem do celu czy rywalizować we wspinaczce naPal Męczarni stojący dumnie na środku miasta. W ciągu dnia kilkukrotnie odbywają się pokazy pojedynku rewolwerowców i napadu na bank.


 

Karpacz

 

Muzeum Zabawek

Jakimi zabawkami bawią się dzieci w różnych częściach świata, przekonacie się, odwiedzając Miejski Muzeum Zabawek, które zgromadziło ich ponad 2000. Prócz porcelanowych laleczek, pluszowych misiów i aniołów zobaczycie ludowe stroje, sceny z życia rozmaitych kultur, domki dla lalek, znane obiekty architektoniczne, a także eksponaty związane z kolejnictwem.


 

Karkonoskie Tajemnice

Podziemna multimedialna ekspozycja, która prezentuje Karkonoskie Tajemnice z wykorzystaniem światła, dźwięku i zapachu. Przedstawia Ducha Gór, korzeń mandragory, poszukiwaczy bogactw naturalnych oraz karkonoskich zielarzy.


 

Centrum rekreacji "Kolorowa"

Całoroczny tor saneczkowy dostarczy niesamowitych wrażeń latem i zimą. Saneczki wyposażone są w dwa siedzenia dzięki czemu można jeździć z osobą towarzyszącą. Pojazdy skonstruowano tak, aby nawet dwie osoby dorosłe mogły cieszyć się jazdą na jednych sankach.


 

Zapora na Łomnicy

Zazwyczaj spokojna rzeka Łomnica potrafiła w przeszłości pokazać rogi. I tak po kolejnej brzemiennej w skutkach powodzi, została podjęta decyzja o budowie elementów przeciwpowodziowych na terenie Karpacza. Jednym z nich była kamienna, półkolista zapora na Łomnicy, która stawia czoła nieprzychylnej rzece od 1915 roku. Przez długą na 105 metrów koronę zapory przebiega czerwony szlak turystyczny, który wyprowadzi Was na Karpatkę. Natomiast sama Łomnica swoje wody czerpie z Małego Stawu, nad którym wznosi się czarowne, karkonoskie schronisko, Samotnia.


 

Wyciąg na Kopę "Zbyszek"

Tuż obok Dzikiego Wodospadu znajduje się dolna stacja wyciągu krzesełkowego na Kopę. Jeszcze kilka lat temu turyści wyjeżdżali do góry na jednoosobowym krzesełku, natomiast obecnie podróż odbywa się wygodną 4 osobową kanapą. Według projektu budynek stacji górnej miał nawiązywać do obserwatorium na Śnieżce. Wyjazd na Kopę pozwala zaoszczędzić prawie 2h męczącego podejścia, dzięki czemu będzie to najłatwiejsza opcja dotarcia na Śnieżkę wprost z Karpacza. Wystarczy bowiem później jedynie godzina spaceru z górnej stacji na najwyższy szczyt Karkonoszy. 


 

Kościół Wang

Jeśli pominąć Karkonosze, to można śmiało rzec, że Kościół Wang jest największą atrakcją Karpacza. Świątynia powstała z sosnowych bali w norweskiej miejscowości Vang, w pradawnych latach przełomu XII i XIII wieku.


 

Muzeum Klocków Lego

Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego to jedyna tego typu ekspozycja klocków w Karpaczu. A co ciekawe, jest to również jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie budowle z klocków lego wypełnione zostały efektami specjalnymi! Muzeum to tak naprawdę dwa piętra zabawy oraz ponad 80 interaktywnych przycisków i joysticków, które sprawiają, że makiety zaczynają się ruszać. Polecamy zarówno dzieciakom, jak i dorosłym.


 

Skocznia Narciarska "Orlinek"

Godnym rozważenia punktem widokowym w Karpaczu jest skocznia narciarska Orlinek. Jednak warto mieć na uwadze, że wejście jest już tutaj płatne. Skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym K-85 znajduje się rzut beretem od wyciągu krzesełkowego na Kopę. Obecna konstrukcja powstała w 1978 roku i nosi imię Stanisława Marusarza.


 

Krucze Skały - Panorama Karkonoszy

Krucze Skały to granitognejsowa wychodnia skalna położona we wschodniej części Karpacza. Dotarcie na punkt widokowy nie nastręcza większych problemów. Podobno już w średniowieczu drążono w tych skałach sztolnie w poszukiwaniu cennych minerałów. Obecnie częściej niż górników można tutaj spotkać wspinaczy, którzy próbują walczyć z grawitacją na kilkudziesięciu trasach wspinaczkowych.


 

Schronisko Samotnia i Mały Staw 

Jeżeli wybieracie się w Karkonosze, radzimy nie pomijać tego wyjątkowego miejsca, które spotkamy podczas wędrówek po malowniczych szlakach. Natura w Karkonoszach jest piękna, a widoki wspaniałe. Szczyty górskie, skały, unikatowa roślinność, ciekawe gatunki ssaków i ptaków. Na szlaku spotkamy legendarne karkonoskie schronisko - Samotnię. Schronisko jest jednym z najstarszych w Polsce, lubiane i cenione przez piechurów. Położone przepięknie, widoki zapierają dech w piersiach.


 

Śnieżka

Śnieżka zbudowana jest z granitu, a jej szczyt z twardych skał zwanych hornfelsami. Zbocza góry pokrywa rumowisko skalne, niekiedy niesłusznie nazywane gołoborzem. Przez większą część roku panują tu bardzo surowe warunki atmosferyczne, zbliżone do tych za kołem podbiegunowym: niskie temperatury, porywiste wiatry oraz obfite opady deszczu i śniegu. Charakterystycznym elementem jest także mgła, która występuje tu przez ponad 300 dni w roku. Podczas ładnej pogody szczyt Śnieżki jest doskonałym punktem widokowym, z którego można podziwiać rozległe panoramy. Przy sprzyjających warunkach widoczność sięga nawet 200 km.

 


 

Przesieka

 

Ogród Japoński Siruwia

Mała Japonia to miejsce jedyne w swoim rodzaju. Przepiękny ogród japoński został skomponowany zgodnie z japońską sztuką zakładania ogrodów oraz filozofią feng shui. Spacer po nim pokaże Wam piękno Karkonoskiej przyrody zamkniętej w charakterystyczne dla Japonii kompozycje, strumienie i wodospady. Na terenie ogrodu znajduje się także muzeum poświęcone japońskiej kulturze i historii ze stałą wystawą ” Samuraj rycerz dawnej Japonii”. Dzięki połączeniu nowoczesności z tradycją zwiedzanie Małej Japonii jest fascynującą przygodą, zapewniającą mnóstwo nowych doświadczeń i atrakcji. 


 

Wodospad Pogórnej

Wodospad Podgórnej położony jest w sercu Karkonoszy, na wysokości 547 m n.p.m, w malowniczej Przesiece. Potrójna kaskada wodospadu ma wysokość 10 metrów, co czyni z wodospadu Podgórnej trzeci co do wielkości wodospad w polskiej części Karkonoszy. Jest to również najrzadziej odwiedzany przez turystów karkonoski wodospad, choć niewątpliwie jest bardzo malowniczy. Poniżej znajduje się mostek - dogodne miejsce do oglądania wodospadu. Do wodospadu Podgórnej najlepiej dojść z Przesieki - prowadzi do niego kilka szlaków.


 

Sosnówka

 

Kaplica Św. Anny na Grabowcu

Ta okolica stanowiła miejsce pogańskich kultów, a jedną z leśnych ścieżek nazywano nawet Ścieżką Czarownic. Już na początku XIII wieku wzniesiono tu więc drewnianą kaplicę, żeby przegonić pogańskie wierzenia i ugruntować wśród ludności katolicyzm. Obecny kształt barokowej rotundy nadano kaplicy w XVIII wieku, kiedy na polecenie hrabiego von Schaffgotscha z Cieplic, odbudowano obiekt. Jednak to nie kaplica sprawiła, że zabawiliśmy w tymi miejscu dłużej – polecamy gospodę Dobre Źródło, w której można zjeść pyszny domowy obiad, delektując się nie tylko świeżymi smakami, ale również pysznym widokiem na Kotlinę Jeleniogórską.


 

Zamek Księcia Henryka

Ruiny zamku na szczycie Wzgórza Grodna - W niewielkim lesie pomiędzy Staniszowem a Marczycami, na Wzgórzu Grodna (504 m n.p.m.) znajduje się wybudowany w 1806 roku zamek myśliwski, zwany na cześć  jego ówczesnego właściciela i fundatora, Zamkiem Księcia Henryka (niem. Heinrichsburg). Prace budowlane trwały dość długo – w 1818 roku wzniesiona została mająca ponad 15 metrów wysokości wieża, na której szczyt wiodły liczące 77 stopni schody. Budowa zakończona została w 1841 roku, a w zwieńczonym dwuspadowym dachem budynku mieściła się rycerska Sala Myśliwska.


 

Ptasi Park ZOObaczystko

Ptasi Park ZOObaczysko w Sosnówce, jest to park wolnych lotów, w którym 26 papug lata na wolności od wczesnych godzin porannych aż do zmierzchu. Oprócz papug na wolności żyje 80 innych ptaków, takich jak: bażanty, kury ozdobne, pawie, kaczki biegusy i inne ptaki ozdobne oraz 17 królików


 

Jelenia Góra

 

Zamek Chojnik

Położone na szczycie skalistego wzgórza okazałe ruiny średniowiecznego zamku. Został on wybudowany jako jeden z elementów systemu fortyfikacyjnego chroniącego granic księstwa Piastów. Zamek nigdy nie został zdobyty, niestety w 1675 roku uległ spaleniu na skutek uderzenia pioruna i od tej pory pozostaje nieodbudowany. Warto wsłuchać się w legendę o Kunegundzie i wdrapać na zamkową wieżę by podziwiać rozległą panoramę Karkonoszy.


 

Góra Szybowcowa

Góra Szybowcowa – Szybowisko nad Jeżowem Sudeckim to kolejne miejsce, gdzie można wybrać się dla pięknych obrazów Karkonoszy, ale też miejsce, gdzie przed laty powstał drugi na świecie ośrodek szkolenia szybowcowego i wytwórnia szybowców, funkcjonująca jeszcze do lat 60. Nadal korzystają z niego miłośnicy lotniarstwa i paralotniarstwa. Na górę można dotrzeć autem lub spacerem.


 

Perła Zachodu

Budynek Perły Zachodu jest malowniczo usytuowany tuż nad krawędzią stromego urwiska, będącego jednocześnie linią brzegową jeziora. Z kładki nad jeziorem lub brzegu jeziora, nad które można zejść po schodkach, widać wyraźnie, ile ciężkiej pracy i materiałów wymagało wzmocnienie urwiska i skonstruowanie podstawy schroniska. Sam budynek jest zbudowany z ciemnych bali drewnianych z jasnymi obramowaniami okien.


 

Time Gates 

W Jeleniej Górze pod centrum miasta ciągnie się wiele kilometrów podziemnych korytarzy wydrążonych pod Górą Szubieniczną (Wzgórze Kościuszki). Łącznie mają powierzchnię ponad 5 tys. metrów kwadratowych. Podziemia są do tego wręcz stworzone, by zrobić z nich dużą atrakcję turystyczną i tak też się stało. Po kilku latach przygotowań i półrocznym remoncie, podziemia zwiedzać mogą już wszyscy chętni.


 

Piechowice

 

Huta Szkła Julia

Miejsce, w którym splata się historia, piękno szklanych arcydzieł i ręczny proces produkcji. Podczas zwiedzania z przewodnikiem doświadczysz tego wyjątkowego przedstawienia jakim jest wytwarzanie kryształu. Ścieżka turystyczna prowadzi przez wiele działów m.in. miejsca gdzie doświadczeni rzemieślnicy dmuchają i formują gorącą masę szklaną dosłownie wyczarowując kryształowe produkty na oczach turystów. Idąc dalej zobaczysz wiele innych interesujących stanowisk produkcji – od szlifowania, poprzez nanoszenie przepięknych zdobień aż po kontrolę jakości i misterne pakowanie kryształu.


 

Gigantei

Karkonoski Park Ducha Gór to miejsce, w którym rzeczywistość przenika się z fantazją tworząc jedyny w swoim rodzaju park zawierający elementy edukacyjne jak i rozrywkowe.


 

Platforma Widokowa Michałowice

Drewniany taras w Michałowicach, to kolejne ciekawe miejsce, które warto zobaczyć w pobliżu Karpacza i Szklarskiej Poręby. Platforma widokowa znajduje się w lesie pośród wielu skał, a prowadzi do niej szlak zielony z bezpłatnego parkingu.


 

Szklarska Poręba

 

Park Linowy Trollandia

Park Linowy Trollandia to miejsce bezpiecznej i dobrej zabawy! Znajdziecie tu 5 zróżnicowanych tras linowych. To miejsce, gdzie dzieci rozwijają koordynację ruchową, a jednocześnie dobrze bawią się na świeżym powietrzu. Bezpieczeństwo stoi tu na pierwszym miejscu – to idealny miejsce dla dzieci w każdym wieku.


 

Dino Park

W Dinoparku znajdują się modele kilkudziesięciu dinozaurów naturalnej wielkości. Zostały one rozmieszczone wśród skał i wzgórz ogromnego lasu.


 

Złoty Widok

Złoty Widok to jedno z wielu miejsc w Górach Izerskich, które oferują świetne widoki na Karkonosze. Był celem spacerów i widoków od dawien dawna. Popularności miejsca sprzyja także sąsiedztwo, Chybotka, Grobu Karkonosza oraz Wodospadu Szklarki.Taras widokowy oddany do użytku wiosną 2020 r. jest bardzo atrakcyjnym miejscem relaksu z pięknymi widokami na Karkonosze, Dolinę Kamiennej oraz częściowo na Kotlinę Jeleniogórską.


 

Kolej Linowa na Szrenicę

Całoroczna kolej 2-krzesełkowa „Szrenica” składa się z dwóch odcinków - „Szrenica I” i „Szrenica II”. Wyciąg funkcjonuje w ramach Szrenica SkiArena. Stanowi najłatwiejszy sposób dotarcia ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę.  Wyciąg został oddany do użytku w 1962 jako kolej z krzesełkami 1-osobowymi. Przebudowano ją na początku lat 90.XX wieku. Po przebudowie na kolej z krzesełkami 2-osobowymi, została oddana do użytku 21 grudnia 1993. Z dolnej stacji ma również swój początek funkcjonująca w okresie zimowym 6-osobowa kanapa „Karkonosz Express” wjeżdżająca na Świąteczny Kamień.


 

Wodospad Kamieńczyka

Najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Wodospad spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 m do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka. Wąwóz Kamieńczyka ma ok. 100 m długości, jego pionowe, skalne ściany osiągają ponad 25 m wysokości, a szerokość na niektórych odcinkach nie przekracza 4 metrów. Za środkową kaskadą wodospadu znajduje się, po części wykuta sztucznie przez Walończyków, jaskinia – tzw. „Złota Jama” ze skupiskami pegmatytu i ametystów. Przy wodospadzie znajduje się schronisko „Kamieńczyk” i „Szałas Sielanka".


 

Wysoki Kamień

Górujący od zachodu nad Szklarską Porębą szczyt o wysokości 1058 m n.p.m., położony w Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich. Na szczycie malownicze skałki. Ze szczytu rozciąga się jedna z najwspanialszych panoram w Sudetach. Widać stąd Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry i Pogórze Izerskie, Góry i Pogórze Kaczawskie oraz Kotlinę Jeleniogórską.


 

Świeradów Zdrój

SKY WALK - Ścieżka w chmurach

Zachwycająca konstrukcja jest uzupełniona o edukacyjne, kulturowe oraz ekstremalne elementy, które napotkasz w trakcie spaceru po łagodnie wijącej się kładce o długości 850 metrów. Kiedy dotrzesz na samą górę, będziesz mógł odpocząć na siatce w kształcie kropli lub wejść na szklaną platformę i poczuć, jakby Twoje ciało unosiło się w powietrzu na wysokości 62 metrów. Wycieczkę zakończysz jazdą 105-metrową zjeżdżalnią. W kilka sekund wrócisz z chmur na ziemię.

Newsletter
Anmeldung für den Newsletter

Um hochwertige Dienstleistungen anzubieten, verwendet der Service Cookies, die im Speicher des Browsers gespeichert sind. Ausführliche Informationen über den Zweck ihrer Verwendung, einschließlich der Verarbeitung von Benutzeraktivitätsdaten und der Personalisierung von Werbung, sowie die Möglichkeit, Cookie-Einstellungen zu ändern, finden Sie in der Datenschutzrichtlinie.
Durch Klicken auf ALLE AKZEPTIEREN stimmen Sie der Nutzung von Technologien wie Cookies und der Verarbeitung Ihrer personenbezogenen Daten durch Jelenia Struga Medical SPA sp. z o.o., ul. Podgórze 55, 58-530, Kowary, die im Internet gesammelt werden, wie z. B. IP-Adressen und Cookie-Identifikatoren, zu Analyse- und Marketingzwecken zu (einschließlich automatisierter Anzeigenausrichtung, Messung ihrer Wirksamkeit und Verarbeitung von Benutzerdaten zu Analysezwecken). Änderungen der Cookie-Einstellungen und detaillierte Zustimmungspräferenzen können Sie in den Einstellungen vornehmen.

Datenschutzeinstellungen verwalten
Notwendige Cookies

Cookies, die für den Betrieb der auf der Website verfügbaren Dienste erforderlich sind und das Durchsuchen von Angeboten oder das Buchen von Reservierungen ermöglichen, unterstützen Sicherheitsmechanismen wie die Authentifizierung von Benutzern und die Erkennung von Missbrauch. Diese Dateien sind für das ordnungsgemäße Funktionieren der Website erforderlich. Sie benötigen Ihre Zustimmung nicht.

Analytische Cookies

Cookies, die es ermöglichen, Informationen über die Nutzung der Website durch den Benutzer zu sammeln, um deren Betrieb zu optimieren und an die Erwartungen des Benutzers anzupassen. Durch die Zustimmung zu diesen Cookies stimmen Sie der Verarbeitung von Daten über Ihre Aktivitäten auf der Website zu Analysezwecken zu.

Marketing-Cookies

Cookies, die es ermöglichen, dem Benutzer Marketinginhalte entsprechend seinen Präferenzen anzuzeigen und ihn über Marketingangebote zu informieren, die seinen Interessen entsprechen, einschließlich Informationen über die Aktivitäten des Benutzers, Produkte und Dienstleistungen des Website-Administrators und Drittanbieter. Die Zustimmung zu diesen Cookies bedeutet, dass Ihre Daten zur Personalisierung von Werbung und zur Analyse der Wirksamkeit unserer Werbekampagnen verwendet werden können.

Ihre Einstellungen wurden noch nicht gespeichert